Slide1

Witamy na stronie

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

 

Zdrowa Praca
PR

Aktualności

16 października 2010r.

 

Blondynka i samochód. Dla MZ.

 

Ewa zawsze marzyła o wielkim samochodzie. Takim, żeby – jak się do niego wsiądzie – miało się poczucie ważności, potęgi i władzy. Niestety nie stać jej było na taki samochód – nowy. Musiała kupić stary, przechodzony z rdzą na karoserii i niespodziankami pod maską.  

-  Nie kupuj takiego auta – radzili Ewie znajomi i przyjaciele. - Nie dasz rady go utrzymać. Będziesz go tylko w kółko naprawiać, a na paliwo i olej stracisz majątek.

Ale Ewka nie słuchała.

- Dam sobie radę. Jestem „twarda baba”. Jak coś sobie postanowię, to doprowadzę do końca.

I kupiła. Auto zżerało paliwa jak smok, a oleju tyle, co normalny samochód benzyny. Ale jechało. Ewa się nie przejmowała. Co tam, pomyślała, narzucę sobie limity – 3 kilometry dziennie i na benzynę na pewno mi starczy. Jednak nie starczyło. Trudno było zmieścić się w tak drastycznych ograniczeniach. Jeździła więcej i szybko się zadłużyła. Trzeba jednak go naprawić – zdecydowała. I pojechała do warsztatu….. wymienić lampy na „diody”. Są oszczędniejsze niż tradycyjne, więc na pewno auto będzie mniej spalać -  pomyślała Ewa. Poza tym - ten wygląd… A że jest kobietą zdecydowaną – jak postanowiła, tak zrobiła,. Niestety niewiele to pomogło. Samochód jeździł coraz gorzej, a w dodatku zaczęło coś w nim stukać. To ma być komfort jazdy?! - Zdenerwowała się Ewka. Trzeba coś z tym zrobić. I znowu pojechała do warsztatu. Tym razem kazała zmienić … fotele. Zmieniła ich kształt, dała skórę na obicie. Wreszcie można się było poczuć jak w prawdziwej limuzynie.

 - A może jeszcze dołożymy aparaturę audio? – zasugerował grzecznie mechanik, widząc błysk w oczach Ewy.  - To dopiero będzie komfort! Poczuje się pani jak w sali koncertowej, tyle, że wygodniej - przekonywał.

 - Racja – stwierdziła Ewa. - Prawa kierowcy są najważniejsze, a najważniejszym prawem kierowcy jest jego komfort.

Zapłaciła sporo, ale się opłaciło. Teraz rzeczywiście siedziało się wygodnie. A dźwięk….  jak w raju. Tylko z jazdą były coraz gorzej. Od czasu do czasu samochód po prostu stawał i z trudem dawał się uruchomić. 

No, koniec zabawy – pomyślała Ewa. Tym razem trzeba się za niego wziąć porządnie. Przeprowadzę prawdziwą ofensywę i naprawię wszystko. Samochód po raz kolejny znalazł się w warsztacie.

 - Na początku go polakierujemy – niech wygląda jak nowy – zdecydowała Ewa. – Przykryjcie dobrze tę rdzę na karoserii - zagadnęła do mechanika. - Następnie wymyjcie silnik i podwozie. Znikną te zacieki od oleju i smarów, paskudne ślady po nieszczelnościach. Później wymieńcie wszystkie uszczelki – zmniejszy się zużycie paliwa. Na końcu cofnijcie licznik. Samochód z mniejszym przebiegiem musi przecież lepiej jeździć.      

Ewa była z siebie zadowolona. Ale przyjaciele i znajomi zafrasowali się nie na żarty.

 - Ewcia – nie tędy droga – przekonywali. - Ty naprawiasz wszystko, ale nie to, co potrzeba i nie w tej kolejności. Najpierw napraw silnik. To on jest główną przyczyną twoich problemów. Bez sprawnego silnika auto nie pojedzie. 

Ewa jakby się troszkę zasmuciła:

 - Naprawdę?  Mówicie poważnie czy straszycie mnie tylko?   

Po chwili jednak na jej twarzy pojawił się znowu uśmiech:

 - A, to nic. Najwyżej podpicuje się brykę trochę i sprzeda. 

 

 

Krzysztof Bukiel , 16 października 2010r.  

 

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.

i icon

Zarzad krajowy OZZL

ul. Gdańska 27, 85-005 Bydgoszcz

mail icon

+48 52 372 08 83

ozzl@ozzl.org.pl